Bursa Granit Uygulama

Granit, taneli oluşumlu sert ve kristal yapılı magmatik yapılı bir üründür. Granitin içindeki maddeler genellikle çıplak gözle görülebilir. Granit, feldspatın ortoklas ile az miktarda plajioklas ve kuvarstan oluşur. Genelde çok yaygın olarak bulunan granit, farklı yer kabuğu modelleri ile görünür. Granit yeryüzünün temeli oluşturan maddeler içinde yer alır. Granit doğada; granitler; dayk, silis ve batolitler şeklinde bulunur.

Ülkemizde inşa edilen yeni nesil konutlarda kullanılan granit, ithal bir üründür. Granitin kullanıldığı yerlere bakıldığında genel anlamda park-bahçe, yol ve kaldırım düzenlemelerinde parke ve bordür taşı, adım taşı, harpuşta vb. vazgeçilmez bir yapı taşı olarak kullanılan granit, inşaatı yapılan binalarda da cephe kaplama, bina veya apartman girişleri, duvar kaplama, zemin döşemesi, merdiven basamakları döşemesi, duş, WC ve banyo zeminleri, mutfak tezgahları, balkon zemin döşemeleri gibi alanlarda sık miktarda kullanılır.

Granitler basınca, darbeye, ve aşınma durumlarına karşı dayanıklıdır. Güzel renkli ve sağlam cila granit için vazgeçilmezdir. Granit atmosferde meydana gelen basınçlardan dolayı yaşanan ayrışmalara karşı dirençlidir. Granitler, günümüzde büyük oranda parke ve bordür olarak kullanılırken büyük yapılarda kaplama olarak kullanılıyor.