Bursa İç Mekan Aydınlatma

Evinizin, ofisinizin veya herhangi bir zaman geçirdiğiniz mülkünüzün dekorasyonunu yaparken aydınlatılmasını asla göz ardı etmemelisiniz. Unutmayın ki bir alanın dekorasyonun şıklığı o mekanın aydınlatması kötüyse berbat görülebilir ve onca emek boşa gidebilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle aydınlatma;  çağır aşmış durumdadır. Birçok şekilde ortamlarınızda aydınlatma sağlayabilir ayrıca bu aydınlatmalar ile aksesuarlar ve şıklık elde edebilirsiniz. Renklerin karakteristiği; aydınlatmanın nesnelerin üzerine gelerek kırılması sonucu ortaya çıkar ve birbirinden ayırt edilmesini sağlar. Bu durumda mekanlardaki aydınlatmanın ne kadar önemli olduğunu kanıtıdır.  Doğru dekorasyonun temel taşı olan iç mekan aydınlatmaları için uzman ekiplerce hazırlanan bilgileri okuyarak doğru kararlar verebilirsiniz.

En İyi İç Aydınlatma Nasıl Olmalıdır? 

Bir ortam için en iyi iç aydınlatma evin her metrekaresini eşit şekilde aydınlatabilecek ve dekorasyonda kullanılan renklere uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda mekanların eylem özelliklerine göre belirlenen renkleri soğurmayacak güçte ve özellikte olmalıdır.

Banyo, Mutfak gibi  Alanlar İçin Hassas Ölçüde Aydınlatma 

Temizliğin hassas olduğu ve kazaların her an gelebileceği yerler olan banyo ve mutfak gibi ıslak alanların ışık mutlaka yeterli güçte ayrıca doğru şekilde yerleşmiş olmalıdır.  Özellikle bu mekanlarda aydınlık seviyesi maksimum seviyede olmalıdır. Bu alanlarda sıcaklık veren doğala yakın olan sarı ampuller daha çok tercih edilmelidir. Ayrıca bu alanlarda daha fazla aydınlatma sağlayacak spotlar gibi dekoratif de katkı sağlayacak aydınlatma sistemleri seçilebilir.

Daha İyi İletişim İçin İyi Aydınlatma Şart 

Ofis, salon ve oturma odaları gibi alanların iç aydınlatması benzer özelliklerdedir. İnsanların birbirleri arasındaki ilişkilerin maksimum olduğu bu alanlarda aydınlatma sistemleri hem göze hoş gelen dekoratif özellikle olmalı hem de dikkati başka yönlere dağıtmayacak yönde olmalı. Genellikle avizeler ,aplikler ve spot gibi aydınlatma sistemleri bu alanlar için idealdir. Piyasada birçok modeli bulunan bu aydınlatma sistemlerini zevkinize ve mekanınızın dekorasyonuna en uygun olanı seçilmelidir. Küçük alanlarda aşırı  büyük avize seçmek sakıncalıyken, büyük alanlardada kendini göstermeyen küçükleri seçmekten kaçınmalısınız.

Genel olarak özetleyecek olursan bu alanlarda bölgelendirilmiş aydınlatmalar uygulamak, monotonluktan uzak, kullanış, işlev ve mimari karakteristikle uyumlu bir aydınlatma sistemleri seçilmelidir. Ayrıyeten de gözü yormayan, kontrast uygun ölçüde aydınlatma seçilmelidir.

En Ekonomik Aydınlatma Sistemi Nedir? 

Bir mekanın aydınlatma sistemi seçilirken birçok unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Bu unsurlardan en önemlilerinden biri de seçilen sistemin ekonomik değeri ve dayanma süresidir. Enerjinin maddi ve yaşamsal değerinin önemli olduğu son zamanlarda aydınlatma sistemi seçerken uzan vadede düşünmeli ve ilk adımda piyasa değeri fazla gelse de enerji verimi ve tasarrufu sağlayan ampuller ile daha çok LED aydınlatma sistemleri seçilmelidir. Son zamanlarda kullanımı hızla artan sensörlü lambalar daha çok tercih edilerek gereksiz kullanılan enerjiye kısıtlama getirilmelidir. Ayrıca gün ışığında kapanan geceleri ise açılan otomatik zamanlama ayarlı sistemler de tasarruf sağlayan önemli bir başka sistemdir.